Na co pomaga nebulizacja i jakie wyróżnia się rodzaje nebulizatorów?

Schorzenia układu dróg oddechowych to niestety dość częsty problem, z którym borykają się zarówno osoby w zaawansowanym wieku, dorośli, jak i dzieci. Występują one najczęściej w okresie jesienno-zimowym, ale wiosną i latem również stanowią niemały problem. Metodą na ich leczenie jest nebulizacja – podawanie leków w formie wziewnej pozytywnie wpływa na terapię wielu dolegliwości związanych z układem oddechowym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na co pomagają inhalacje i z pomocą jakich urządzeń się je wykonuje, to zachęcam Cię do przeczytania poniższego materiału.

Nebulizacja – co i jak?

Nebulizacja to bezinwazyjna i bezbolesna metoda lecznicza, której zadaniem jest wspomaganie terapii schorzeń układu dróg oddechowych. Przeprowadza się ją za pomocą specjalistycznych urządzeń, czyli nebulizatorów, które swoim działaniem zamieniają płynną substancję leczniczą w aerozol – zwany przez niektórych „leczniczą mgiełką”.

Wyróżnia się kilka rodzajów urządzeń do nebulizacji, a są nimi:

  • nebulizator membranowy – działa na zasadzie drgań o niskiej częstotliwości. W środku ma cienką, wibrującą membranę (stąd jego nazwa), która tworzy mikrometrowe cząsteczki leku,
  • nebulizator ultradźwiękowy – działa na zasadzie drgań o wysokiej częstotliwości. Ultradźwięki rozbijają grube cząsteczki leku na mniejsze, co ułatwia ich przyjęcie poprzez wdechy,
  • nebulizator pneumatyczny – działa na zasadzie kompresji (sprężonego powietrza).

Nebulizatory wytwarzają wspomnianą mgiełkę w sposób ciągły. Taką mgiełkę wdycha się poprzez ustnik, bądź dołączoną do zestawu maseczkę. Za najbardziej wydajny spośród wyżej wymienionych urządzeń do nebulizacji uważa się nebulizator membranowy, który do samego końca wykorzystuje zaaplikowany do zbiorniczka lek, jest cichy, poręczny i nadaje się dla osób w każdym wieku.

Popularny zabieg terapeutyczny

W ostatnim czasie nebulizacja stała się bardzo popularna, ponieważ jest bezpieczna i bezinwazyjna. Dzięki niej można podawać leki przeznaczone do nebulizacji drogą wziewną. Lek po zmianie stanu skupienia – z cieczy na gaz – dostaje się bezpośrednio do płuc i natychmiastowo przynosi ulgę choremu. Wykazując działanie miejscowe, nie przynosi choremu skutków ubocznych, takich jak te po zażyciu środków doustnych czy też dożylnych. Jest przy tym niezwykle prosta do wykonania i nie wymaga od pacjenta wykonywania kontrolowanych wdechów i wydechów – wystarczy, że będzie on oddychać spokojnie i głęboko. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie dla tych osób, które zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, np. POChP. Na co jeszcze pomagają inhalacje?

Nebulizację stosuje się zarówno w leczeniu szpitalnym, ambulatoryjnym, jak i w domu. Specjaliści zalecają ją, szczególnie gdy pacjent zmaga się z:

  • astmą,
  • katarem siennym,
  • zapaleniem zatok,
  • zapaleniem oskrzeli,
  • suchym i uporczywym kaszlem,
  • czy też z alergicznym nieżytem nosa.

Można ją również stosować profilaktycznie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Przed zakupem podobnego sprzętu warto zapoznać się z jego działaniem i tym, jakie leki mogą być podawane za jego pośrednictwem.

Inhalacji nie powinno wykonywać się bezpośrednio po spożytym posiłku, ponieważ może wzmagać na wymioty.