Czym jest i w jaki sposób działa – Pompa Ciepła?

Chcesz w efektywny sposób zapewnić swojemu domu ogrzewanie? Chcesz bez problemu pobierać ciepłą wodę z kranu? Dzisiejszy rozwój technologii zapewnia nam wiele różnych możliwości. Możemy na przykład korzystać z pomp ciepła. Są one dziś jednymi z najoszczędniejszych i najbardziej ekologicznych systemów dla domu i budynku.

Troska o środowisko naturalne

Pompy ciepła zyskują coraz większe uznanie wśród społeczeństwa. Rosnąca popularność tych innowacyjnych urządzeń spowodowana jest tym, że coraz więcej osób zaczyna uświadamiać sobie, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Z drugiej strony za popularność pomp odpowiadają również rosnące ceny paliw, węgla, gazu oraz oleju opałowego.

Historia pomp nie rozpoczęła się jednak wczoraj. 200 lat temu pewien francuz (Nicolas Sadi Carnot) po raz pierwszy zwrócił uwagę na to, że mechaniczna energia w całości może być wykorzystywana i zamieniana w ciepło. W drugą stronę proces ten może odbywać się już tylko częściowo.

Osoby, które poszukują alternatywnego źródła ogrzewania dla domu dziś, mogą zainstalować własną pompę ciepła. Jest to ekologiczna i tania forma eksploatacji ogrzewania, która generuje nie tylko niskie koszty, ale jest również bezawaryjna – skutecznie pracuje przez kilkadziesiąt lat. Jak działa system ogrzewania w tej formie?

Energia cieplna z otoczenia

Działanie pompy ciepła polega na tym, że urządzenie pobiera energię cieplną z otoczenia budynku. Do wytwarzania energii wykorzystywanej do ogrzewania nieruchomości, bieżącej wody użytkowej, czy też chłodzenia poszczególnych pomieszczeń w budynku w gorące dni, urządzenie wykorzystuje powietrze, wodę lub sam grunt. Wszystko dzieje się oczywiście przy pomocy prądu (czyli energii elektrycznej).

Warto tutaj wspomnieć o tym, że pomp ciepła nie definiuje się, jako odpowiedników prostych kotłów. Urządzenia te są bowiem częścią znacznie większego i bardziej złożonego systemu – a składają się one z takich elementów, jak:

  • źródło dolne – energia znajdująca się w wodzie, powietrzu bądź gruncie,
  • pompa – element, który pobiera ciepło z otoczenia i zmienia ją w wartość użyteczną dla całego systemu,
  • źródło górne – instalacja grzewcza w samym budynku lub domu.

Wykorzystywane w budynkach ogrzewanie z pomocą pomp ciepła dotyczy najczęściej takich płaszczyzn jak: podłogi, ściany i sufity. Podobne systemy rzadziej znajdują zastosowanie w tradycyjnym ogrzewaniu – poprzez grzejniki.

Nieodłączny element każdego pasywnego domu

Z racji tego, że pompy ciepła w pełni wykorzystują energię odnawialną, uważa się je za nieodłączny element każdego pasywnego domu. Służą za dobrą alternatywę dla ogrzewania gazowego, elektrycznego oraz olejowego. Nic więc dziwnego, że są w stanie rozwiązać problemy posiadaczy kotłów węglowych. No, a gdzie można zastosować takie pompy ciepła?

Te zaawansowane technologicznie urządzenia mają wielorakie zastosowanie. Mogą służyć jednakowo do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej, chłodzenia, klimatyzacji, basenu – a nawet w rolnictwie. Ich niekwestionowaną zaletą, jest przede wszystkim niski koszt eksploatacji oraz komfort użytkowania. Jeżeli chcesz skorzystać z podobnych rozwiązań, ale nie masz wystarczających środków na pokrycie kosztów instalacji, możesz skorzystać z programu Czyste Powietrze.