Na czym polega jeździectwo konne – co to za dyscyplina sportowa?

Jazda konna uchodzi za elitarny sport dla ludzi w wyższych sfer. W rzeczywistości jednak każdy z nas może nauczyć się jeździć na koniu. Nauka jazdy konnej dostępna jest na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko wiedzieć, gdzie jest najbliższa stadnina. Wbrew pozorom nie jest to jakaś niesamowicie skomplikowana umiejętność, niemniej jednak, aby ją opanować, trzeba się do niej nieco bardziej przygotować. Trzeba przede wszystkim być dobrze nastawionym do samego konia, w końcu to żywe stworzenie, które tak samo, jak człowiek, może mieć swoje humorki.

Czym jest jeździectwo konne?

Konie towarzyszą ludziom od niepamiętnych czasów. Kiedyś pomagały w transporcie najróżniejszych towarów, w pracy na polu, czy też w transporcie ludzi. Setki koni ginęły podczas bitew wojennych, służyły policji, czy też służyły, jako zabawka dziedziców wielkich rodów książęcych. Dzisiaj w głównej mierze pomagają w sportach jeździeckich. Jazda konna może być również wykonywana bez żadnej rywalizacji, jako hobby i zajęcie rekreacyjne.

Jeździectwo konne było kiedyś uważane za zajęcie przeznaczone dla elity, dzisiaj jednak mogą jej się nauczyć wszyscy, bez względu na wiek, czy płeć, czy też sprawność fizyczną. Z wielką łatwością możemy udać się do szkółki jeździeckiej, stadniny, czy też prywatnej hodowli i wykupić naukę jazdy konnej. Do pomocy mamy również wykwalifikowanych nauczycieli, którzy z wielką pasją i cierpliwością służą radą i wsparciem. Takie miejsca znajdują się nie tylko w małych miejscowościach i na wsiach, gdzie konie mają swojsko. Szkółki jeździeckie można również znaleźć w dużych metropoliach. Co w takim razie potrzebne jest, aby zacząć swoją przygodę z końmi?

O czym należy pamiętać rozpoczynając naukę jazdy konnej?

W jeździe konnej ważne jest dobre przygotowanie. Nie jest to coś, co możemy zacząć w biegu. Naukę należy rozpocząć z instruktorem, a także odpowiednim sprzętem, w którego skład wchodzą:

  • strój jeździecki,
  • specjalne rękawiczki jeździeckie,
  • usztywniana czapka jeździecka – toczek,
  • oraz palcat, czyli taki specjalny bat skokowy, inaczej zwany również szpicrutą – służy instruktorowi do poganiania konia, kiedy ten jest oporny albo po prostu leniwy i nie chce za bardzo współpracować.

Na początku, do nauki, może wystarczyć zwykły strój sportowy oraz kask, np. rowerowy. W miarę nauki, kiedy jeździectwo się nam spodoba i będziemy chcieli kontynuować przygodę z końmi, możemy zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt i ubranie jeździeckie, które ochroni nas przed upadkami i ewentualnymi kontuzjami. W końcu jest to dość niebezpieczny sport i trzeba pamiętać również o tym, że koń nie jest zabawką, a żywym stworzeniem.

Co więcej?

Pierwsze doświadczenie z koniem może przyprawiać o dreszcze. Jest to bowiem dość duże zwierze, które, kiedy w nieodpowiedni sposób do niego podejdziemy, może się zdenerwować. Mówi się, aby nie podchodzić do konia, od strony zada, bo może kopnąć. Każdy dobry instruktor w pierwszej kolejności tłumaczy kursantowi, jak należy się w obecności konia zachowywać. Zwierzę jest w stanie wyczuć, kiedy się go boimy i nie będzie wtedy chętne do współpracy. Wystarczy opanować swój niepokój i zdać się na nauki instruktora. Konie to niezwykle spokojne i bardzo ufne zwierzęta, dlatego nie ma się wcale czego obawiać.

Na początku jazda odbywa się z lonżą, czyli liną, którą prowadzi się konia w stepie. Umiejętność panowania nad koniem da się opanować, ale to wymaga czasu – zresztą, jak to bywa w każdej nauce. Z czasem jazda staje się prosta, podobnie, jak to bywa z prawem jazdy i samochodami. Na początku zawsze są obawy, ale przechodzą w miarę jeżdżenia i praktyki.

Jazda konna to sport, o którym marzą nie tylko małe dziewczynki, które wyobrażają sobie siebie, jako księżniczkę. Ten sport może uprawiać każdy, ma on przy tym niezwykle dużo gracji i pozwala na utrzymanie dobrej kondycji i smukłego ciała.