Prawo administracyjne – podstawowe informacje

Prawo administracyjne to dział, który zalicza się do gałęzi prawa publicznego. Obejmuje ono normy regulujące działalność administracyjną. A także zajmuje się obowiązkami i stanowi formę odpowiedzialności nad organami administracji rządowej i samorządowej. Definicje prawa administracyjnego mogą być różne, jednak pozostaną one w tym samym kontekście. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat prawa administracyjnego, to podstawowe informacje z nim związane znajdziesz w poniższym artykule. A teraz spójrz niżej.

Źródła prawa administracyjnego w Polsce

Źródła prawa mogą znajdować się w aktach normatywnych, a także w wielu gałęziach prawa, w tym przypadku najważniejsze z nich znajdują się właśnie w prawie administracyjnym. A źródła tego prawa można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to źródła prawa powszechnie obowiązującego, w skład którego będą należały przede wszystkim Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia, rozporządzenia z mocą ustawy, a także akty prawa miejscowego. Natomiast do drugiej grupy będą należeć źródła prawa wewnętrznego. A więc będą to akty kierownictwa wewnętrznego m.in. dyrektywy.

Co obejmuje prawo administracyjne w Polsce?

Prawo administracyjne w Polsce może obejmować:

  • przepisy dotyczące nadzoru nad działalnością administracyjną;
  • przepisy ustrojowe organów administracji publicznej;
  • przepisy postępowania administracyjnego;
  • przepisy dotyczące poszczególnych działów administracji, np. prawo budowlane.

Budowa prawa administracyjnego

Prawo administracyjne można podzielić na trzy ważne kwestie. W ich skład może wchodzić prawo ustrojowe, materialne i procesowe. Ten pierwszy rodzaj dotyczy regulowania części administracji publicznej jako organizacji. Drugi rodzaj jest realizacją prawa, która następuje poprzez wydanie decyzji przez określone do tego organy. Natomiast trzeci rodzaj polega na określeniu czynności przez konkretne organy w celu realizacji prawa administracyjnego.