Konstytucja dla nauki – co jej zawdzięczamy?

Cały system szkolnictwa w Polsce organizuje dla obywateli naszego kraju Konstytucja dla nauki. Pozwala ona na rozwój szkolnictwa, materiałów dydaktycznych czy narzędzi do zarządzania. Pozwala ona rozwijać się nam i naszym dzieciom. Co to właściwie za organizacja i jak działa? Jakie nam daje korzyści ?

Konstytucja dla nauki – Trochę o skutkach…

Jak wszyscy zapewne wiedzą Polscy naukowcy są znani na całym świecie z wielu swoich odkryć. Między innymi wynaleźli cząsteczkę, która jest tzw. ,, eliksirem młodości”. Opóźnia on w znacznym stopniu efekty starzenia.

Z kolei archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu, dr. Marta Osypińska udowodniła, że w Egipcie w pierwszych wiekach naszej ery, hodowano psy miniatury. Znalezisko szczątków maltańczyka sprzed 2 tysięcy lat udowodniło, że jej teoria była prawdziwa.

Czy wiecie, że pierwszy zabieg na świecie polegający na podaniu wewnątrznaczyniowym leku do złośliwego guza mózgu pod kontrolą rezonansu magnetycznego przeprowadził Doktor Michał Zawadzki ze szpitala MSWiA oraz profesor Mirosław Jankowski z Johns Hopkins University w USA. Badacze i naukowcy twierdzą, że ta metoda stawia całkowicie nowe światło na leczenie guza mózgu.

Co dokładnie daje nam Konstytucja dla nauki?

Nie osiągnęli byśmy takich rzeczy bez organizacji jaką jest Konstytucja dla nauki. Zapewnia ona specjalistyczny sprzęt badawczy, chroni prawa studentów czy gwarantuje bezpłatne studia. Wprowadza też więcej praktyk zawodowych, żeby lepiej rozwijać i przygotowywać do pracy nowych lekarzy, naukowców, nauczycieli, chirurgów i wielu innych specjalistów. Podnosi też pensje minimalne nauczycielom akademickim średnio o 800 złotych – brutto. Co roku też zwiększa liczbę nakładów na szkolnictwo wyższe i naukę. Dzięki niej możemy się w pełni rozwijać. Ograniczenia są już teraz tylko w naszych głowach. Dowodów na to mamy bardzo wiele poprzez liczne odkrycia i wciąż postępujący rozwój, a to tylko kilka funkcji jakie daje nam konstytucja dla nauki. Młodzi ludzie mają teraz pole do popisu, a nowe pokolenia są głodne wiedzy i pełne zapału, chcące odkrywać jeszcze więcej i zapisać się jako nowy wynalazca na kartach naszej historii.